Results 1 to 30 of 103

Thread: Prices are going up

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Respected Member Longweekend's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Cheshire
    Posts
    1,525
    Rep Power
    89
    Quote Originally Posted by Michael Parnham View Post
    For me personally I pay about £40 per calendar month on food shopping
    Michael, please let us know how you do this? my son is at Uni and I send him £200.00 per month and he says he struggles on that....


  2. #2
    Respected Member Tawi2's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    South Cotabato.
    Posts
    9,137
    Rep Power
    150
    Quote Originally Posted by Longweekend View Post
    Michael, please let us know how you do this? my son is at Uni and I send him £200.00 per month and he says he struggles on that....
    My sons at uni,kids have it hard,but they are inventive when it comes to cheap recipes,pastas and stuff.



    Sometimes you're flush and sometimes you're bust, and when you're up, it's never as good as it seems, and when you're down, you never think you'll be up again. But life goes on.
    The beauty of a woman is not in the clothes she wears, the figure that she carries, or the way she combs her hair. The beauty of a woman is seen in her eyes, because that is the doorway to her heart, the place where love resides. True beauty in a woman is reflected in her soul. It's the passion that she shows to the outside world.


  3. #3
    Trusted Member stevewool's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    derbyshire
    Posts
    18,992
    Rep Power
    150
    Quote Originally Posted by Tawi2 View Post
    My sons at uni,kids have it hard,but they are inventive when it comes to cheap recipes,pastas and stuff.
    And sharing helps too when trying to budget,


  4. #4
    Trusted Member stevewool's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    derbyshire
    Posts
    18,992
    Rep Power
    150
    Quote Originally Posted by Longweekend View Post
    Michael, please let us know how you do this? my son is at Uni and I send him £200.00 per month and he says he struggles on that....
    Works out around £1.31 each day, this is going to be interesting.how to feed yourself or a family of 4 on this amount


  5. #5
    Respected Member Tawi2's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    South Cotabato.
    Posts
    9,137
    Rep Power
    150
    Quote Originally Posted by stevewool View Post
    Works out around £1.31 each day, this is going to be interesting.how to feed yourself or a family of 4 on this amount
    I went into town at the weekend,bought a newspaper,had 2 coffees and a bit of cheesecake,that was £12 gone,anyone who can survive on £1.31 a day i take my hat off to them,thats hardcore budgetting.



    Sometimes you're flush and sometimes you're bust, and when you're up, it's never as good as it seems, and when you're down, you never think you'll be up again. But life goes on.
    The beauty of a woman is not in the clothes she wears, the figure that she carries, or the way she combs her hair. The beauty of a woman is seen in her eyes, because that is the doorway to her heart, the place where love resides. True beauty in a woman is reflected in her soul. It's the passion that she shows to the outside world.


  6. #6
    Trusted Member stevewool's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    derbyshire
    Posts
    18,992
    Rep Power
    150
    Quote Originally Posted by Tawi2 View Post
    I went into town at the weekend,bought a newspaper,had 2 coffees and a bit of cheesecake,that was £12 gone,anyone who can survive on £1.31 a day i take my hat off to them,thats hardcore budgetting.
    Depends if you are budgeting for yourself which is still very good , but for a family of either 2/3 or maybe 4 people , I think you should change your name to Mr yellow label, or even Mr just past the sell by date, which is still ok to eat in my eyes,


  7. #7
    Trusted Member stevewool's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    derbyshire
    Posts
    18,992
    Rep Power
    150
    Quote Originally Posted by Tawi2 View Post
    I went into town at the weekend,bought a newspaper,had 2 coffees and a bit of cheesecake,that was £12 gone,anyone who can survive on £1.31 a day i take my hat off to them,thats hardcore budgetting.
    I am sure you have been in the Philippines to long in your life time, you are spending 9 days worth of food money all in one day,.
    What's there saying spend and eat all today, tomorrow someone will help me,


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Energy prices to go up again.
    By andy222 in forum News UK
    Replies: 3
    Last Post: 19th February 2013, 12:01
  2. Gas prices and Fix and Fall
    By les_taxi in forum Loose Talk, Chat and Off Topic
    Replies: 8
    Last Post: 27th October 2012, 17:46
  3. flight prices
    By stevewool in forum Loose Talk, Chat and Off Topic
    Replies: 3
    Last Post: 28th August 2011, 14:19
  4. Prices shot up
    By les_taxi in forum Flights
    Replies: 44
    Last Post: 25th July 2011, 19:02
  5. Petrol prices down
    By tomm in forum Loose Talk, Chat and Off Topic
    Replies: 16
    Last Post: 27th July 2008, 06:46

Visitors found this page by searching for:

Nobody landed on this page from a search engine, yet!
SEO Blog

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

Filipino Forum : Philippine Forum